Završnom isplatom povjerilaca u opštem isplatnom redu okončava se dugogodišnji stečajni postupak Građevinskog preduzeća "Neimarstvo", čiji stečajni upravnik Slavko Ilić je već započeo isplatu deset posto od priznatih potraživanja, koliko im je nakon prodaje i dodijeljeno.
"Viši isplatni red je isplaćen u stopostotnom procentu, a u pitanju su radnici koji su u vrijeme pokretanja stečaja imali knjižice u ovom preduzeću, dok su Poreska uprava i ostali razlučni povjerioci, odnosno nekoliko privrednih subjekata, isplatili još ranije i to u iznosu od 7.138.000 maraka", kaže Ilić.
On pojašnjava da je ukupan prihod kod stečaja Neimarstva bio 11 miliona i 860.265 KM, s obzirom na ranije prodate nekretnine i pokretnu imovinu, a završnom licitacijom je prodato sjedište firme i okolno zemljište za 5,7 miliona maraka banjalučkom preduzeću “Cook”.
U opštem isplatnom redu su, osim radnika, još neka pravna lica i Poreska uprava RS sa udjelom oko 610 hiljada maraka, jer je u ovom slučaju imala zaloge nad tom imovinom.
Iako opšti isplatni red ne može biti namiren u iznosu od 90% sredstava koja su potraživali, jer nema više novaca, stečajnom je upravniku preostalo samo 910 hiljada rezervisanih sredstava, jer su “Neimarstvu” preostale još neke parnice, među kojim je i parnica bivšeg stečajnog upravnika Radomira Jokića koji se nije naplatio, ali i još nekih pravnih lica.
Upravna zgrada sa okolnim zemljištem trebinjskog "Neimarstva" je prije nekoliko mjeseci prodata kao preostali dio imovine ovog nekadašnjeg giganta i to licitacijom na kojoj je jedini ponuđač bila banjalučka firma "Cook" za pet miliona i 72 hiljade maraka, što je više za oko 5.000 maraka od cijene raspisane po oglasu.
Zastoj kod prodaje ovog dijela firme bio je u tome što je ranija cijela bila predimenzionirana i niko se godinama nije ni prijavljivao na licitacije, a objekti i zemljište su se godinama najprije pravno regulisali da bi se cjelokupna imovina prevela na Neimarstvo.
Banjalučka firma "Cook" je i ranije kupila dio nekretnina "Neimarstva".